Aktyvinė žaibosauga – pasyvinė žaibosauga

 

LIETUVOJE PLAČIAI NAUDOJAMAS “GALMAR” PRODUKTAS – AKTYVUSIS ŽAIBOLAIDIS “GALACTIVE”

Linijinis žaibas (atmosferinė elektros kibirkštis) – tai ilga elektros kibirkštis, turinti labai didelę elektros iškrovą, kuri atsiranda susidarius skirtingiems potencialams tarp audros debesų (comulonibus) ir žemės. Gali būti įvairių iškrovos padarinių: mechaninių (sugadinti objektai), energetinių (elektros instaliacijos, elektroninių ir elektrinių įrengimų pažeidimas), sociologinių (žmonių sužalojimas, mirtis). Siekiant išvengti šių padarinių įrengiami žaibolaidžiai.
Pastatų apsaugai nuo žaibo iškrovų siūlome GALACTIVE – aktyvųjį žaibolaidį, turintį didesnę apsaugos zoną, negu klasikinis, taip vadinamas – Franklino, žaibolaidis. Kiekvienas žaibolaidis sukuria iškrovą, nukreiptą į žaibo iškrovą. Susijungus abiems iškrovoms atsiranda jonizuotas kanalas, kuriuo ir nuteka žaibo elektros srovė. Esminis skirtumas tarp tradicinio žaibolaidžio ir aktyviojo žaibolaidžio GALACTIVE yra tas, kad pastarojo viduje yra įmontuota elektroninė įranga, kurioje esantys kondensatoriai, susidarius skirtingiems potencialams tarp debesų ir žemės, savaime užsikrauna nuo susidariusios energijos. (Reikėtų pažymėti, kad visa elektronika yra įlieta į epoksidinės dervos tipo liejinį ir neturi tiesioginio kontakto su žaibo išlydžiu, kuris galėtų ją sugadinti). Su šia energija GALACTIVE iškrovą, nukreiptą į žaibo iškrovą, išskiria greičiau, negu tradicinis žaibolaidis. Todėl aktyviojo žaibolaidžio apsaugos zona yra žymiai didesnė, negu paprasto ir siekia iki 100 metrų.

Aktyviojo žaibolaidžio GALACTIVE pranašumai:

didelis apsaugos spindulys,
aukštas apsaugos lygis,
elektroninis įrenginys, kuriam nereikalingas maitinimas elektra,
aktyvumas, atsirandantis tik žaibo iškrovos metu.

Pasyvioji apsauga nuo žaibo – išorinei apsaugai nuo žaibo smūgių statomi atskirai stovintys arba pastatyti ant saugomo objekto strypų, tinklo arba trosų žaibolaidžiai. Žaibo priėmikliai, priimantys žaibo smūgį ir iškraunanti žaibo energiją į žemę.

Pasyvinė žaibosauga analogiškai kaip ir aktyvinė apsaugo pastatus nuo tiesioginių žaibo išlydžių, iškrauna žaibo energiją į žemę , tiesiausiu keliu, kiek įmanoma mažiau ją sulaikant. Žaibosaugos įrengimas pagal Lietuvoje galiojančias normas skirstomas į keturias klases. Priklausomai nuo objekto svarbos (pastato paskirties, konstrukcijos ,vietos, stogo dangos ir t.t), saugomam objektui atlikus atitinkamus skaičiavimus priskiriama tam tikra apsaugos klasė. Pasyvinės žaibosaugos projektavimas palyginus su aktyviąja žaibosauga brangesnis, nes projektavimo terminas didesnis.